Historie

Na počátku byla soutěž Knihovna roku. Všichni knihovníci z knihoven nominovaných do celostátního kola soutěže se potkávali na slavnostním vyhlášení v Zrcadlové kapli v Klementinu v Praze. Ucelený program ceremoniálu však neumožňoval vzájemné poznání a výměnu zkušeností.

Každoroční setkání knihovníků v Seči, či občasná Knihovnická dílna v Praze se zabývají především problematikou profesionálních knihoven. Ukázalo se, že také menší knihovny hledají příležitost
k vzájemnému setkávání a možnosti hledání společného řešení vzniklých problémů, týkajících se "venkovských knihoven".

Myšlenka pořádat celostátní setkání venkovských knihoven se zrodila v hlavě Mileny Kodýmové. Bylo to v roce 2004, kdy jako jedna z komisařů soutěže Knihovna roku nastupovala do auta po návštěvě knihovny v Sedlnicích. Prostorný sál ji inspiroval a jak sama říká - "byla by ho škoda nevyužít pro setkání venkovských knihoven." Nápad se ujal a už v roce 2005 se právě v Sedlnicích (MS kraj) konalo první setkání vesnických knihoven. Akce byla vřele knihovníky přijata a bylo rozhodnuto vytvořit tradici každoročního setkávání. V roce 2006 převzala organizaci setkávání Daniela Wimmerová, která tuto akci organizuje dodnes.

Projekt Co venkovské knihovny umějí a mohou vstupuje do 16. ročníku. Na organizaci setkání spolupracuje vždy vítězná knihovna (z kategorie základní knihovna) v soutěži Knihovna roku (toto právo získává spolu s oceněním) a Sekce veřejných knihoven SKIP. Vše za vydatné finanční podpory MK ČR. Je to příležitost nejen k bližšímu poznání činnosti oceněné knihovny, ale je zároveň zdrojem inspirace pro účastníky. Jakýmsi "bonusem" je i poznávání krás naší vlasti a navázání celoživotních přátelství.
V průběhu času se pořádání těchto setkání stalo i prestižní záležitostí zřizovatelů hostitelské knihovny.

Odborného programu se účastní v hojném počtu i ostatní knihovny v daném regionu.